Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy

we Frysztaku

wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU

 202004mmtint

 

 

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU

W ciągu ostatnich 20 lat technologia cyfrowa zawładnęła popularnymi nośnikami informacji. Internet stał się nieodłączną częścią współczesnego świata, jego siła, zasięg i wpływ są coraz większe. Tym bardziej teraz - w tym trudnym dla wszystkich czasie, kiedy to zostaliśmy niejako „uziemieni" we własnych mieszkaniach - kontakt z mediami jest częstszy, również w grupie najmłodszych. Smartfony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne, które mają dostęp do sieci, to ocean możliwości. Internet jest szansą dla naszych dzieci, pod warunkiem, że nauczymy je rozsądnie z niego korzystać. Niestety przebywanie w Internecie niesie ze sobą też wiele zagrożeń, takich jak:

CYBERPRZEMOC - Określana jest jako współczesny rodzaj przemocy rówieśniczej przejawiający się poprzez prześladowanie, zastraszanie, nękanie, podszywanie się pod inne osoby, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, fora dyskusyjne, portale społecznościowe, itp. Najbardziej na ten rodzaj przemocy narażone są dzieci i młodzież, które aktywnie spędzają czas w Internecie umieszczając posty, zdjęcia na portalach społecznościowych lub komentując posty/zdjęcia innych.

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU - Gry online, zakupy przez Internet, korzystanie z portali społecznościowych (np. Facebook), czat,  przeglądanie stron internetowych - jeśli występuje w nadmiarze może stać się nałogiem. U dzieci i młodzieży wciąż rozwijający się mózg łatwo przyzwyczaja się do prędkości i  krzykliwej grafiki związanej z Internetem, stąd na ten rodzaj uzależnienia są oni szczególnie narażeni.

NIEWŁAŚCIWE TREŚCI  W Internecie dziecko może natknąć się na materiały, które są szkodliwe. Do nich zaliczają się różnego rodzaju filmy, zdjęcia, artykuły, które zawierają elementy przemocy, pornografię, nawołują do łamania prawa, dyskryminacji ludzi innej rasy, narodowości lub wyznania. Kontakt z takimi treściami może mieć negatywny wpływ na psychikę, gdyż tego typu informacje budzą nieprzyjemne skojarzenia, powodują napięcie oraz uderzają w ważne dla człowieka wartości.

NIEBEZPIECZNE KONTAKTY W Internecie, tak jak w życiu, spotykamy zarówno dobrych i złych ludzi. Poznając osobę w sieci zazwyczaj nie posiadamy wielu informacji na jej temat.  Zdarza się, że nie jest tym, za kogo się podaje i próbuje wydobyć od dziecka poufne informacje, intymne zdjęcia lub przekonać go do zrobienia czegoś, co będzie niezgodne z prawem lub niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Może również dążyć do tego, aby wyłudzić od dziecka pieniądze lub  cenne rzeczy.

Jak zatem chronić nasze dzieci? Oto kilka wskazówek:

¨  Określ zasady korzystania z mediów cyfrowych w domu. Do takich podstawowych zasad powinno należeć wyłączenie wszystkich mediów na czas posiłków, podczas zabawy dziecka, podczas uroczystości rodzinnych, itp. Pamiętajmy, że zasady te powinny dotyczyć również dorosłych. Dajmy dzieciom dobry przykład!

¨  Rozmawiaj z dzieckiem nt. zagrożeń jakie niesie ze sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu.  Ucz go zasad bezpieczeństwa w sieci (przede wszystkim tego, że nie można ujawniać danych o sobie oraz umawiać się na spotkania z osobami poznanymi w Internecie). Zapewnij go, że w razie niepokojących sygnałów zawsze może zwrócić się do Ciebie po pomoc.

¨  Kontroluj, zarówno ilość, jak i jakość czasu spędzanego w Internecie (co dziecko robi w Internecie? -czy przegląda strony internetowe, czy korzysta z portali społecznościowych, czy gra w gry komputerowe, czy ogląda filmiki na youtube, itp.). Zastanów się czy oglądane przez dziecko treści są dla niego bezpieczne? Bardzo przydatna może okazać  się tutaj usługa zwana BLOKADĄ RODZICIELSKĄ (więcej można poczytać na stronie https://www.komputronik.pl/informacje/blokada-rodzicielska/)

¨  Zainteresuj się w co gra dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Poza tym ustal z nim rodzaje gier, które akceptujesz i umów się, że na każdą nową grę bądź aplikację dziecko powinno uzyskać Twoją zgodę (zapoznaj się z ogólnoeuropejskim systemem klasyfikacji gier  https://pegi.info/pl).

¨  Uświadom dziecku, że anonimowość w Internecie nie istnieje. To, co umieszcza w sieci zostaje tam na zawsze i setki osób na całym świecie będą mogły to zobaczyć, a każdy umieszczony wpis, komentarz, zdjęcie może stać się przedmiotem tzw. „hejtu".

¨  Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od Internetu (utrata kontroli nad czasem spędzanym w sieci, zaniedbywanie podstawowych obowiązków, zmiana rytmu dobowego, stopniowa izolacja od społeczeństwa, niekontrolowana agresja). W razie niepokojących symptomów skorzystaj z pomocy specjalisty (nauczyciela, psychologa, lekarza).

¨  Spędzaj jak najwięcej czasu z dzieckiem i proponuj mu alternatywne formy rozrywki: książkę, kino, spacer, zajęcia ruchowe itp.

Pamiętajmy, że żadne media nie zaspokoją podstawowych potrzeb dziecka w wieku rozwojowym, tj. potrzeby kontaktu z rodzicami, potrzeby czułości oraz potrzeby bezpieczeństwa, a żadne oprogramowanie czy urządzenie nie zastąpi czujności i troski rodzica. Wychowanie ma pierwszeństwo przed mediami. Najpoważniejszą obroną przeciwko zagrożeniom płynącym z sieci jest właściwa edukacja dziecka - pokazywanie źródeł niebezpieczeństw oraz zachęcanie do rozmowy w atmosferze zaufania, bez lęku przed wyciągnięciem konsekwencji.

                              (Opr.  M. M-T.)

Zobacz pełną listę aktualności