Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy

we Frysztaku

wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

Każdy może być SuperUczniem, czyli metody samodzielnego uczenia się

 

Każdy może być SuperUczniem,
czyli metody samodzielnego uczenia się

 

Drodzy Rodzice, Opiekunowie oraz Uczniowie!

Znaleźliśmy się w ostatnim czasie w wyjątkowo trudnej i nowej dla nas wszystkich sytuacji. Przeżywamy niepokój, martwimy się o zdrowie naszych najbliższych, przyjaciół, znajomych i nas samych. Dodatkowo pozostajemy w izolacji od innych ludzi, dalszych członków rodziny, nie pracujemy lub pracujemy, czy też uczymy się zdalnie w domu. Niedostępne stały się dla nas kościoły, szkoła, kultura, sztuka, a nade wszystko spotkania rodzinne, czy towarzyskie. Ponadto codzienne docierają do nas coraz bardziej niepokojące informacje. Wszystko to może nas frustrować, zniechęcać do pracy, nauki. Pamiętajmy jednak, że te trudne dni miną. Mam nadzieję, że wszyscy wrócimy do naszych miejsc pracy, nauki, do naszych obowiązków, codzienności, znajomych, przyjaciół. Zastanówmy się więc, jak dobrze i mądrze przeżyć ten szczególny czas, w którym żyjemy i w którym domy stały się szkolnymi klasami. Nauczyciele cały czas uczą, przekazują materiały, ćwiczenia, zadania, ale nie można tak, jak wcześniej poprosić natychmiast o wyjaśnienie, podpowiedź, usłyszeć - dobrze pracujesz. Nauka zdalna w domu wymaga od każdego ucznia ogromnej odpowiedzialności, obowiązkowości i przede wszystkim SAMODZIELNOŚCI !!!  Ważna jest więc systematyczność, konsekwencja i kontynuowanie codziennej nauki od poniedziałku di piątku.

Oto kilka rad dla rodziców, które mam nadzieję pomogą Waszych dzieciom, podopiecznym być bardziej samodzielnymi podczas nauki w domu.

1.Systematycznie przypominajcie o godzinach wyznaczonych na naukę i odrabianie lekcji - najlepiej wg planu lekcji w danym dniu tygodnia (wskazane, aby to były codziennie te same godziny).

2.Zachęcajcie, aby uczniowie starszych klas i bardziej sprawni sami wchodzili na stronę Ośrodka, w zakładkę - zdalne nauczanie i wyszukiwali materiały edukacyjne dla swojej klasy, wyznaczone na dany dzień.

3.Nie wyręczajcie waszych dzieci, podopiecznych, nie odrabiajcie za nich zadań, nie podsuwajcie gotowych odpowiedzi - oni powinni samodzielnie, na miarę swoich możliwości wykonywać zadania, mieć czas na zastanowienie się, poszukanie rozwiązań.

4.Pomagajcie dopiero wtedy, gdy widzicie, że nie potrafią, a nie, że nie chcą (tutaj trzeba kierować się obserwacją, znajomością dziecka, intuicją).

5.Nagradzajcie słowami pochwały pracę waszych dzieci i podopiecznych - po prostu często je chwalcie.

6.Jeżeli macie wątpliwości, pytania, kontaktujcie się z nauczycielami - nie krytykujcie nauczycieli przy ich uczniach, bo to podważa ich autorytet i skuteczność nauczania.

7.Dyskretnie kontrolujcie naukę waszego dziecka, podopiecznego - nie zostawiajcie go bez żadnego nadzoru, sprawdzajcie zadania.

8.Dbajcie o higienę pracy dziecka, gdyż nauka to duży wysiłek intelektualny (ilość przerw, jeżeli to możliwe dotlenianie się na świeżym powietrzu).

9.Pamiętajcie również - Waszym obowiązkiem nie jest zastąpić nauczycieli, ale wesprzeć proces nauki dziecka w domu, w czasie pandemii.

Po zamieszczonych powyżej wskazówkach, wszystkim rodzicom, opiekunom życzę dużo zdrowia, cierpliwości i mądrości w stawianiu wymagań oraz dostrzeganiu sukcesów dzieci.

A teraz kilka rad dla uczniów, dotyczących SAMODZIELNEGO uczenia się.

1.Po pierwsze bardzo ważny jest plan dnia - wstawanie o stałej godzinie, nauka wg planu lekcji na dany dzień tygodnia (kolejność przedmiotów), ilość i długość przerw, przewidywane godziny nauki  (od której, do której godziny w danym dniu się uczę).

2.Ważne jest również miejsce nauki i komfort psychiczny - porządek na stole oraz takie pomieszczenie, aby można się było skupić na nauce, odizolować od rozpraszających dźwięków (wyłącz telewizor, radio, muzykę).

3.Staraj się sam/sama wchodzić na stronę Ośrodka w zakładkę zdalne nauczanie i wyszukiwać zadane na dany dzień materiały, zarówno te lekcyjne, jak i te terapeutyczne (zakładka terapia - myślę, że każdy pamięta, w jaki dzień tygodnia miał zajęcia pozalekcyjne, terapeutyczne).

4.Należy także przygotować sobie wodę do picia, aby lepiej i sprawniej pracował układ nerwowy.

5.Poza tym pamiętaj o sprawdzonych i skutecznych sposobach uczenia się:

  • częste powtarzanie materiału - najlepszy sposób na zapamiętywanie,
  • zapamiętywanie nowych i trudnych słów na zasadzie skojarzeń (np. Bolesław Krzywousty, bo krzywe usta),
  • robienie notatek - używanie kolorowych pisaków do podkreślania zasadniczych kwestii oraz kartek do oddzielania partii materiału,
  • używanie atlasów, leksykonów, encyklopedii, słowników, a nie tylko komputera i Internetu,
  • systematyczna nauka, bez odkładania zadań na jutro,
  • uważne czytanie poleceń, aby dobrze zrozumieć zadanie i nie tracić czasu na błędne rozwiązania,
  • dzielenie długiego tekstu na małe fragmenty (zaznaczyć ołówkiem), a następnie ich kolejne czytanie i powtarzanie,
  • opowiedzenie drugiej osobie tego, co właśnie przeczytałeś,
  • proszenie o pomoc w nauce dopiero wtedy, gdy naprawdę nie możesz sobie poradzić, a nie z lenistwa i wygody.

Pamiętaj, uczysz się dla siebie, nie dla rodziców, opiekunów, czy też nauczycieli. Oczywiście sukcesami w nauce sprawiasz im wielką radość, ale wiedza oraz mądrość są Twoją własnością, skarbem i mają ogromną wartość. Nie da się ich kupić za żadne pieniądze. Możesz próbować oszukać kogoś, że wiesz, ale nie oszukasz samego siebie. Dobrze jest być mądrym i samodzielnym. Życzę więc wytrwałość, odpowiedzialności i samych sukcesów w samodzielnym oraz skutecznym uczeniu się.

   (Opr. L.M.)

Zobacz pełną listę aktualności