Książki mają wielką moc !

kmwm202005

Książki mają wielką moc !

O tym, że warto czytać dzieciom, nie trzeba chyba nikogo przekonywać i nie jest to tylko utarty slogan. Dziś, kiedy świat  pełen jest komputerów, iPadów i PlayStation, książki zaczynają być traktowane jak „przeżytek". Jednak to w ogromnej mierze od rodziców, zależy, czy dzieci znajdą w swoim życiu miejsce na książki i wzbogacą je o wartości, które niesie za sobą czytanie.

Dlaczego dzieci potrzebują wspólnego, głośnego czytania?

Dlaczego nie wystarczy, żeby rodzice rozmawiali z dziećmi, włączali im filmy czy nawet audiobooki?

Czytania nigdy nie zastąpi bajka w telewizji, nawet jeśli obejrzymy ją wspólnie z dzieckiem. Czytając głośno  jesteśmy aktywni. Dziecko to czuje, ponadto ma poczucie, że rodzic jest blisko i poświęca mu nie tylko swój czas, ale i uwagę. Czytanie z pewnością dużo bardziej angażuje dorosłego, a co za tym idzie i młodego słuchacza, u którego od razu uruchamia się wyobraźnia. Dziecko, któremu rodzice czytają książki tworzy swój własny świat, samodzielnie kreuje i identyfikuje głównego bohatera, razem z nim przeżywa jego przygody. W filmie czy grze komputerowej dziecko ma wszystko podane na tacy - nie musi mentalnie wysilać się, by zrozumieć przekaz. Pozbawione prawdziwych emocji, powierzchownie odbierane dzieła audiowizualne nie są w stanie tak aktywnie wpływać na rozwój psychofizyczny małego człowieka, jak potrafi to zrobić odpowiednio dobrana literatura.   Warto znaleźć czas, by wygodnie usiąść i przeczytać dziecku kilka stron jego ulubionej bajki. Wspólne czytanie jest też fajnym sposobem na nudę, na którą często narzekają najmłodsi.

Warto zatem znać wszystkie pozytywne aspekty czytania dzieciom książek. A jest ich naprawdę wiele:

• dziecko czuje się ważne i kochane
  • buduje silną więź pomiędzy dzieckiem, a rodzicami
  • stymuluje rozwój intelektualny
  • przyspiesza rozwój mowy
  • rozwija umiejętności komunikacyjne
  • rozbudowuje pamięć dziecka
  • pobudza w dziecku wyobraźnię, kreatywność
  • rozwija w dziecku wrażliwość
  • ułatwia dostrzeganie, nazywanie oraz odczuwanie emocji
  • wzmacnia poczucie własnej wartości
  • wzbogaca słownictwo