„Nasze spotkania z Wielkimi Polakami”

„Nasze spotkania z Wielkimi Polakami"

szwp202105

W minionym tygodniu, poprzedzającym majowe święta, w naszym Ośrodku został zrealizowany cykl zajęć „Wielcy Polacy". W ramach rozwijania świadomości patriotycznej nauczyciele i uczniowie Oddziałów Edukacyjno - Terapeutycznych oraz edukacji wczesnoszkolnej przez cały tydzień, codziennie spotykali się, aby zapoznać się z sylwetką znanego Polaka.

Pierwszego dnia z zaciekawieniem uczniowie obejrzeli teatrzyk prezentujący życie Jana Pawła II i bez problemu poradzili sobie z odpowiedziami na pytania z quizu. Wspólnie zaśpiewaliśmy również ulubioną pieśń papieża - „Barkę" i przypomnieliśmy sobie jego przesłanie „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali". We wtorek, po korytarzu, rozchodził się śmiech wywołany słowami wierszy Jana Brzechwy, zachęcając do czytania zarówno małych, jak i dużych. Następnego dnia próbowaliśmy swoich sił podczas gry w piłkę nożną i strzelaniu gola do bramki, tak jak nasz słynny sportowiec Robert Lewandowski. Natomiast czwartek rozpoczęliśmy od obserwacji nieba. Uczniowie poznali życie i wielkie odkrycia słynnego astronoma - Mikołaja Kopernika. Efektem spotkania było stworzenie modelu Układu Słonecznego, który jest teraz chętnie oglądany podczas przerw przez naszych uczniów. Udało się nam też spróbować pysznych toruńskich pierniczków. Ostatniego dnia czekało na nas tajemnicze zadanie do wykonania i odgadnięcie kim jest bohater spotkania. Okazało się, że podczas zabawy zamieniliśmy się w kompozytorów, a pan Zbyszek pomógł nam odczytać ułożone nuty. Wspólnie „zagraliśmy" muzykę stworzoną przez Fryderyka Chopina i posłuchaliśmy jego słynnego utworu. Cykl spotkań zakończyliśmy patriotycznym akcentem, połączył nas śpiew pieśni patriotycznych i rozwinięta biało - czerwona flaga.

Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych Wielkich Polaków, którzy rozsławili Polskę na cały świat. Chcemy z nich brać przykład i być dobrymi patriotami w naszych domach oraz w szkole -  naszej małej Ojczyźnie.

(Opr. A. G.)