TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

W dniach 17 - 21.05.2021 odbył się Tydzień czytania dzieciom w Ośrodku, którego  celem było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, zwrócenie uwagi na konieczność głośnego czytania dzieciom oraz kontynuowanie tej czynności nawet, gdy dzieci samodzielnie już czytają. Akcja głośnego  czytania była prowadzona w czasie zajęć lekcyjnych, popołudniowych i wieczornych oraz w bibliotece. Włączyli się do niej również nauczyciele logopedii. W ramach realizacji  tego przedsięwzięcia podjęto następujące działania:

• spotkania z Brzydkim Kaczątkiem w bibliotece - teatrzyk kamishibai, układanie historyjek obrazkowych, zabawy przy muzyce, prace plastyczne
  • prezentowanie wierszy dla dzieci i przybliżenie sylwetek polskich poetów - „W świecie wierszy J. Brzechwy", „Wiersze Polskich Klasyków"
  • mały spektakl teatralny zabierający uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury jednocześnie - teatrzyk „Jaś i magiczna fasola"
  • czytanie przedszkolakom samodzielnie wykonanej przez uczniów klasy II książki „Poznajemy Polskę"
  • twórcze wykorzystanie kukiełek, pacynek, wyrażanie gestem i ruchem treści literatury - teatrzyk „Czerwony Kapturek"
  • zajęcia czytelnicze „Spotkanie z Disneyem", „Śladami Hobbita"
  • bajki i opowiadania terapeutyczne
  • czytanie „Historii biblijnych"
  • konkursy czytelnicze „Bohaterowie naszych bajek" (kl. IV - VI), „Konkurs głośnego czytania" (kl. II - III)
  • cykl zajęć „Codzienne czytanie bajek"
  • czytanie lektury „Przygody Tomka Sawyera"
  • spotkanie z bajką relaksacyjną „Magiczna herbatka".

Autorką bajki jest pani Renia Rz. Bajkę można pobrać  i  wykorzystać podczas różnych zajęć z dziećmi.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy  włączyli się do akcji, za przygotowanie i przeprowadzenie wielu ciekawych zajęć.

(Opr. M. P.)