Turnus rehabilitacyjny w Krynicy Morskiej

2021krymor

W dniach 16 - 30 września b.r. 24 wychowanków Ośrodka uczestniczyło w turnusie rehabilitacyjnym w Krynicy Morskiej, zorganizowanym przez Panią Dyrektor Teresę Guzy we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Krośnie. Opiekę i organizację zajęć podopiecznym na turnusie zapewnili czterej pracownicy pedagogiczni naszej placówki: Monika Lechowicz, Sabina Słowik, Paweł Tęcza i Lucyna Zagórska - Zając.

Całodzienna podróż busami, pociągiem i autobusem była wyzwaniem, sposobnością do wzajemnej pomocy i integracji. Kojący szum spokojnego Bałtyku, ciepły piasek i słońce, które przywitały uczestników po nocnym odpoczynku, towarzyszyły pierwszemu spotkaniu z morzem. Walory nadmorskiego krajobrazu i klimatu oraz korzystna aura sprzyjały systematycznej talasoterapii, silwoterapii, jodoterapii, relaksacji, gimnastyce oddechowej i ćwiczeniom przeciw płaskostopiu. Uczestnicy adekwatnie do indywidualnych potrzeb obejmowani byli kinezoterapią, ćwiczeniami na urządzeniach stacjonarnych, ćwiczeniami izometrycznymi, ćwiczeniami w odciążeniu, ćwiczeniami manualnymi. Minimalizacji napięć mięśniowych sprzyjała hydroterapia na krytym basenie z jacuzzi. Organizatorzy i opiekunowie zadbali o dodatkowe atrakcje dla uczestników w czasie dwutygodniowej rehabilitacji. Wycieczka do Trójmiasta z odwiedzeniem Westerplatte, Akwarium Gdyńskiego, Mola Południowego z Aleją Statków Pasażerskich i „Darem Pomorza", Starówki w Gdańsku z Bazyliką Mariacką i Fontanną Neptuna, była wyjątkową „lekcją" historii, przyrody, geografii, religii. Najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy - zamek w Malborku, zwiedzany w czasie kolejnego wyjazdu, „przeniósł" uczniów do czasów państwa krzyżackiego. Wrażenia ze zwiedzania Krynicy Morskiej, z wejściem na latarnię, wizytą w Przystani Rybackiej i Porcie Jachtowym oraz Muzeum Przyrodniczo - Myśliwskim, rejsem statkiem po Zalewie Wiślanym, sprawiły, że uczestnicy turnusu z wewnętrznym przekonaniem pozowali do zdjęć na ławeczce „Zakochani w Krynicy Morskiej". Opiekunowie w czasie turnusu dbali o sprzyjający nawiązywaniu i pogłębianiu relacji klimat. Świętowanie Urodzin, gra karciana w uno, wspólne kibicowanie, wyjścia na niedzielne Msze Św., spacery, zakupy, do kawiarenki, na lody, zabawa przy muzyce, tworzenie kartki z pozdrowieniami, udział w pikniku z okazji Święta Pieczonego Dzika, uroczyste przyjęcie do grona wilków morskich to czas bycia razem, komunikowania się, wspólnego przeżywania emocji, okazywania sobie wsparcia i życzliwości.

Czas turnusu minął bardzo szybko. Uczestnicy wrócili z naładowanymi akumulatorami na frysztackie pagórki. Oby tej pozytywnej energii wystarczyło im co najmniej do wakacji. Dziękujemy Pani Dyrektor Teresie Guzy i Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Krośnie za zorganizowanie pełnego atrakcji pobytu nad Bałtykiem.

(Opr. L. Z - Z)