„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat." Janusz Korczak

2018dzusmiechu

W Światowy Dzień Uśmiechu, 5 października 2018 r., uczniowie klas I - V OET wraz ze swoimi wychowawczyniami postanowili przypomnieć wszystkim jak drogocenny skarb ma każdy z nas - uśmiech.

Już z samego rana nasz Ośrodek ozdobiły duże, żółte  uśmiechnięte twarze, które zachęcały do włączenia się w akcję poprzez symboliczne oderwanie z plakatu uśmiechu i podanie go dalej. Organizatorzy ubrali żółte koszulki, nawiązujące do znanego na całym świecie symbolu uśmiechniętej buźki, tak, by nikt ich nie przeoczył.

Uśmiechnięci, pełni optymizmu oraz z niespodziankami w rękach rozpoczęliśmy „zarażanie uśmiechem" od naszych Pań Dyrektor. Potem przemaszerowaliśmy przez cały Ośrodek: byliśmy w biurach, w kuchni, w salach lekcyjnych. Każdy na początek wybierał jeden talerzyk, na którym była ukryta czekolada, albo cytryna i się częstował. Już sam widok tych smakołyków wywoływał na twarzy szeroki uśmiech - wykonanie zadania wiązało się z przyznaniem orderu.

Na ,,deser'' pozostawała jeszcze do wylosowania sentencja, która miała  towarzyszyć wszystkim, nie tylko w Dzień Uśmiechu, ale może przez całe życie.

Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje. Stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. A zatem uśmiechajmy się do siebie...

(opr. A.G.)