WYCIECZKA DO MARKOWEJ

logomu

WYCIECZKA DO MARKOWEJ

9 października b.r. 13 - osobowa grupa młodzieży wyjechała  pod opieką pani Renaty Góry - Golowskiej do Markowej koło Łańcuta.  Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii i patriotyzmu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wysłuchania przedwojennej  historii  wsi, obejrzenia zdjęć, listów oraz prezentacji multimedialnych. Następnie pan przewodnik opowiedział nam o tragicznych losach polskich Żydów, dla których II wojna światowa stała się „końcem świata", ponieważ celem Niemców była zagłada narodu żydowskiego. Wśród mieszkańców Podkarpacia było wielu odważnych i miłosiernych ludzi, którzy z narażeniem życia własnego i swoich bliskich, udzielali pomocy Żydom. Wiktoria i Józef Ulmowie dali schronienie największej, ośmioosobowej grupie prześladowanych Żydów, za co zostali brutalnie zamordowani wraz z sześciorgiem małych dzieci i siódmym nienarodzonym. Niemcy zamordowali również wszystkich ukrywających się w ich domu  Żydów.

Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się do skansenu wsi Markowa, gdzie mogliśmy obejrzeć chałupy: kmiecą i biedniacką, stajnie, spichlerz i bróg, wiatrak, kuźnię, olejarnię oraz liczne zgromadzone przez mieszkańców wsi sprzęty i urządzenia z końca XIX i początku XX wieku. Jednocześnie wysłuchaliśmy ciekawej opowieści pani przewodnik o życiu mieszkańców zagrody i różnych sposobach radzenia sobie z trudnymi warunkami, jakie wówczas panowały na wsi.

Uwieńczeniem pobytu w Markowej było odwiedzenie miejscowego cmentarza i modlitwa przy grobie Rodziny Ulmów.

(Opr. R.G.G.)