Wieczór z poezją

poez12019

W środę 27 lutego odbyło się już drugi „Biblioteczny Wieczór z Poezją". Zaproszenie od opiekuna Biblioteki przyjęła pani Lidia Czaja - autorka dwóch tomików wierszy: „Tak - Życiu" oraz „Piszę obraz".

Spotkanie odbyło się w kameralnym gronie zainteresowanych tematem uczniów Branżowej Szkoły Zawodowej. Młodzież, która poznała wcześniej - pod kierunkiem opiekuna Biblioteki p. Marii Pawlik oraz logopedy p. Bożeny Miazgi - twórczość pani Czai, miała możliwość przedstawienia własnej interpretacji wybranych wierszy oraz zadania bezpośrednio pytań naszemu Gościowi. Pani Lidia obszernie wyjaśniła nie tylko kulisy powstawania swoich utworów, ale także poznaliśmy wiele ciekawych faktów związanych z jej licznymi pasjami: udział w plenerach malarskich oraz współpracę z artystą malarzem Józefem Franczakiem, nagranie płyty z recytacją wierszy przez jej autorkę do skomponowanej specjalnie na tę okoliczność muzyki, udziale w audycjach poetyckich Radia Rzeszów, spotkaniach z studentami filologii polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach analizy twórczości tzw. „lokalnych poetów", pracy redaktorskiej w lokalnych pismach („Bardo" i „Nad Wisłokiem") oraz działalności w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych im. W. Gduli w Strzyżowie.

Pani Lidia szybko nawiązała kontakt z młodzieżą, co nadało spotkaniu niezwykle ciepłą atmosferę i zachęciło młodzież do wypowiedzi na temat rozwijania swoich talentów, a nawet przedstawienia własnych prób literackich. Niezwykła serdeczność i charyzma Autorki, jej barwność wypowiedzi oraz otwartość wywarły na uczestnikach tego kameralnego spotkania ogromne wrażenie. Jeszcze raz ogromnie dziękujemy pani Lidziu!!!

(opr. B. M.)