ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

niebkw2019

2 kwietnia 2019 roku po raz pierwszy w naszym Ośrodku uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. Z uwagi na to, że prawie jedna czwarta uczniów naszej szkoły posiada diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu, postanowiliśmy w tym roku „zaświecić na niebiesko" na znak solidarności i otwartości na te osoby  oraz ich rodziców.

Atmosfera wtorkowego świętowania była już odczuwalna w poniedziałek, kiedy Pani Marcelina i Ela utworzyły gazetkę edukacyjną, która posłużyła wielu nauczycielom do przeprowadzenia lekcji wychowawczej mającej na celu uświadamianie wyjątkowości osób z autyzmem, a także ich problemów z poznawaniem i rozumieniem „naszego świata". We wtorek rano wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali niebieskie opaski z hasłem „Autyzm. Wystarczy zrozumieć"  - za ich wykonanie serdecznie dziękujemy Paniom z przedszkola. Prawdziwa impreza jednak zaczęła się na drugiej przerwie, kiedy Pani Ola i Pan Witek wraz z wychowankami zaczęli budować balonowe „Niebo dla Autyzmu". Ile to przedsięwzięcie dało radości i zaangażowania widać na zdjęciach.

Do świętowania z nami zaprosiliśmy również rodziców naszych wychowanków przejawiających zaburzenia ze spektrum autyzmu. Spotkanie z rodzicami przebiegało w czterech etapach. Najpierw odbyło się krótkie spotkanie dla samych rodziców, na którym przekazano informacje dotyczące: działalności Grupy Wsparcia Rodziców w naszym Ośrodku; miejsc, gdzie można uzyskać informacje na temat diagnozy, terapii i radzenia sobie w trudnych sytuacjach związanych z wychowywaniem dziecka z autyzmem; zaplanowanych działań związanych z szerzeniem świadomości Autyzmu w środowisku Ośrodkowym i lokalnym. Po tej części rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi uczestniczyli w zabawach przygotowanych przez panią Elę i Anię. Mamy nadzieję, że dla niektórych z rodziców i dzieci doświadczenie ćwiczeń zostanie na długo w pamięci, ponieważ obserwowane u uczestników zaangażowanie wywoływało wzruszenie prowadzących. Na pamiątkę spotkania uczniowie wraz ze swoimi rodzicami wykonali ryżowe gniotkiJ. Jak wiadomo nie od dziś, nie ma dobrej imprezy bez dobrego jedzenia. U nas również nie zabrakło niebieskich słodkości, które przygotowały Pani Agnieszka i Wiesia. Podczas poczęstunku rodzice mieli czas na luźną rozmowę ze sobą nawzajem, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń. Zwieńczeniem spotkania było przejście na hol, gdzie każdy z rodziców dobudował kawałek „Nieba".

Jesteśmy szczęśliwi, że Państwo rodzice byliście z nami, że nasi wychowankowie wykazali się zrozumieniem, otwartością i zaangażowaniem. Życzylibyśmy sobie, aby wszystkie osoby przejawiające zaburzenia ze spektrum autyzmu czuły się bezpieczne i szczęśliwe pod „naszym autystycznym niebem". Obiecujemy, że to nie ostatnia taka impreza z Wami i dla Was!

Organizatorzy i przyjaciele: Ela, Marcelina, Witek, Ania, Ola, Agnieszka, Wiesia, Przemek.

(Opr. E.G.)