„DROGA KU NIEPODLEGŁOŚCI”

header_logo

„DROGA KU NIEPODLEGŁOŚCI"

W dniu 8 maja 2019 r., już po raz drugi, w Ośrodku gościli aktorzy z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona" z Torunia. Dla zebranych na sali gimnastycznej uczniów naszej szkoły przeprowadzili żywą lekcję historii pt. „Droga ku Niepodległości". Głównym celem przedstawienia było upamiętnienie dążeń niepodległościowych oraz ukazanie 123 lat walki o wolność narodu polskiego. W sposób humorystyczny, a zarazem bardzo rzeczowy, aktorzy przybliżyli widzom dzieje naszych przodków z czasów zaborów, powstań narodowych oraz udziału Polaków w I wojnie światowej. Podczas zajęć uczniowie mogli obejrzeć kolekcję replik broni używanych przez powstańców oraz żołnierzy w I wojnie światowej. Ochotnicy mieli możliwość przymierzenia prawdziwego munduru żołnierskiego sprzed 100 lat, wzięcia udziału w plebiscycie dotyczącym przynależności Górnego Śląska, a także stać się rekrutami Legionu Polskiego. Uczniowie byli również świadkami pojedynku legionisty I Brygady z żołnierzem niemieckim. Uwieńczeniem lekcji był konkurs wiedzy historycznej. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci wybijanych na miejscu srebrnych monet z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Lekcja została bardzo pozytywnie oceniona przez widzów, a udział w niej dał uczniom możliwość bliższego zetknięcia się z historią znaną dotychczas tylko z podręczników.

(Opr. U.H.)