WYCIECZKA ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI

R_wLi_G8_400x400111

9.10.b.r. 13-osobowa grupa młodzieży szkoły branżowej pod opieką pani Renaty Góry - Golowskiej udała się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pierwszym punktem wycieczki był udział w warsztatach na temat: „Kim są Sprawiedliwi wśród Narodów Świata", podczas których młodzież poznała fakty z historii czasów II wojny światowej, pojęcie Holocaustu, działanie hitlerowskiej propagandy antysemickiej, a także nazwiska ludzi, którzy narażając własne życie ratowali Żydów. Wielu z nich za pomoc prześladowanym zostało brutalnie zamordowanych.

Po zakończeniu warsztatów, młodzież wraz z przewodnikiem rozpoczęła zwiedzanie muzeum. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o przedwojennym życiu ludności polskiej i żydowskiej, o przyjaźniach, wspólnych zainteresowaniach, rywalizacji sportowej, a następnie o dramacie, jakim dla wszystkich, a w szczególności dla Żydów, był wybuch II wojny światowej i heroicznej walce o przetrwanie. Wizyta w muzeum im. Rodziny Ulmów to ogromne przeżycie, które uświadamia nam jak wielkim dobrem  jest pokój i życie w normalnych warunkach.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zagrody Muzeum - wsi Markowa, gdzie młodzież miała okazję poznać warunki życia ludzi na wsi na przełomie XIX i XX wieku. Uczniowie  z ciekawością oglądali starodawne sprzęty rolnicze, maszyny i narzędzia, a także dawne obuwie i przybory szkolne. Pobyt w zagrodzie to okazja do tego, aby zobaczyć na własne oczy jak bardzo w ciągu 100 lat zmieniły się warunki i jakość życia, o ile w naszych czasach żyje się łatwiej, lepiej i bardziej komfortowo.

(Opr. R.G.G.)