II PODKARPACKI MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY Z PIERWSZEJ POMOCY

pierwsza_pomoc

W dniu 21 listopada 2019 r. nasi wychowankowie wzięli  udział w II Podkarpackim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy z Pierwszej Pomocy ph.: „UMIEM - POTRAFIĘ - POMOGĘ" w  SOSW w Rudniku nad Sanem.

Turniej rozpoczęto od uroczystego oddania do użytku urządzenia medycznego AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny) zakupionego przez Starostwo Powiatu Niżańskiego, które zostało zamontowane na ścianie frontowej Ośrodka. Po uroczystym odsłonięciu, 10 drużyn  z różnych placówek zajmujących  się osobami niepełnosprawnymi przeszło  na Aulę SOSW, gdzie odbywały się turniejowe zmagania.

Zmagania reprezentacji ośrodków rozpoczęto od rozwiązania testu sprawdzającego wiedzę z zakresu pierwszej  pomocy przedmedycznej. Nasza drużyna w składzie: Natalia Zaleska, Paulina Włodyka, Mariusz Kania i Norbert Dubis z testem poradziła sobie znakomicie uzyskując maksymalną liczbę punktów. Po przerwie na słodki poczęstunek rozpoczęto zmagania w części praktycznej  z zagadnień: resuscytacji krążeniowo-oddechowej, złamań, zadławień, tamowania krwotoków, wzywania i udzielania pomocy. Czynności praktyczne oceniali przedstawiciele Służb Medycznych, Policji oraz Straży Pożarnej w osobnej sali i w tajemnicy przed pozostałymi uczestnikami.  Było dużo emocji oraz bardzo nerwowa atmosfera, którą próbowano zmniejszyć i zregenerować siły uczestników, serwując wszystkim prawdziwą włoską pizzę.

Zmagania zakończyły się uroczystym wręczeniem pamiątkowych pucharów, dyplomów i wspaniałych nagród rzeczowych wszystkim uczestnikom. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi z zajęcia pierwszego miejsca w turnieju, z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do naszego Ośrodka. Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie i sprawną organizację zawodów.

(Opr. P.T.)