Narodowy Dzień Życia – miłość, szacunek, odpowiedzialność, wzajemna...

Narodowy Dzień Życia -
miłość, szacunek, odpowiedzialność, wzajemna pomoc.
Razem przeciwko pandemii.

1336-wsparcie-w-trudnych-chwilach-sprawi

Narodowy Dzień Życia obchodzony 24 marca, został ustanowiony w 2004 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP ma być „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych". Ma być także motywem „solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia". Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Episkopat w 1998 r. i obchodzony 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa biskupów jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II. W encyklice "Evangelium vitae" czytamy, że podstawowym jego celem jest „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji". Wszyscy poważnie traktujący nauczanie Kościoła na temat wartości ludzkiego życia mają dodatkową motywację, gdyż nielogicznym byłoby z jednej strony chronienie życia poczętego przed aborcją, z drugiej zaś bagatelizowanie realnego zagrożenia wynikającego z koronawirusa. Życie jest bowiem darem od Pana Boga i należy dokładać wszelkich starań, by było bezpieczne tak w prenatalnej fazie rozwoju, jak i na wszystkich jego etapach.

Wielu naraża dziś swoje życie i zdrowie służąc zarażonym koronawirusem. Należy zachować spokój, a jednocześnie dbać o zdrowie i życie swoje oraz bliskich, np. poprzez podporządkowywanie się zaleceniom sanitarnym. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Szczególną opieką otoczmy naszych seniorów. Święty Ignacy Loyola powiedział: „Tak Bogu ufaj, jakby całe powodzenie spraw zależało tylko od Boga, a nie od ciebie; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał to wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła". Te słowa to doskonała rada dla narodów walczących z pandemią szalejącego po świecie wirusa z Wuhan. Musimy pokładać ufność w Bogu i modlić się do Niego o potrzebne łaski. Jednocześnie nie wolno nam porzucać działań profilaktycznych. Potrzeba nam teraz silnej wiary i gorącej modlitwy oraz przestrzegania zaleceń instytucji publicznych walczących z chorobą. Nie ryzykujmy życiem własnym i życiem innych. Zdajmy egzamin z miłości, szacunku, odpowiedzialności i wzajemnej pomocy.

Ze względu na przerwę w zajęciach szkolnych i brak możliwości przeprowadzenia zaplanowanych Dni Rodziny i Szacunku do Życia zamieszczamy poniżej materiały na temat ochrony życia. Przygotowali je członkowie Zespołu ds. wychowania i profilaktyki.

(opr. E.C.)

Załącznik 1