Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy

we Frysztaku

wyszukiwarka :

czegoś nie możesz znaleźć ? poszukaj

Jak motywować dzieci do nauki?

Jak motywować dzieci do nauki?

 

Dzieci uczą się tego, czego doświadczają.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze krytyki – uczy się potępiać.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze wrogości – uczy się walczyć.

Jeżeli dziecko musi znosić kpiny – uczy się nieśmiałości.

Jeżeli dziecko jest akceptowane i chwalone – uczy się doceniać innych.

Jeżeli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa – uczy się ufności.

Jeżeli dziecko żyje w atmosferze miłości - uczy się jak znaleźć miłość w świecie.

Jak postępować, aby zachęcić dzieci do nauki? To pytanie z pewnością spędza sen z powiek wielu z Państwa Rodziców, szczególnie w sytuacji, w której się znaleźliśmy wszyscy. Poniżej podaję parę przydatnych wskazówek, które sprawią, że wspólna nauka będzie przyjemnością, a nie obowiązkowym koszmarem.

1.      Wspieraj swoje dziecko, ale go nie wyręczaj. Bądź zawsze pół kroku za dzieckiem- zawsze gotowy, by pomóc. Trzeba wdrażać dziecko do samodzielnej pracy. To nie jest łatwe, bo wymaga od dzieci odpowiedzialności, ale może to dobry czas, by się jej uczyć. Należy dziecko przyzwyczajać do podejmowania wysiłku i do pokonywania trudności, bo tak buduje się u niego wiara we własne możliwości.

2.      Mądrze motywuj- od kar bardziej skuteczne są nagrody, ale ich stosowanie musi zawierać dużo ostrożności. Ogromne znaczenia mają tzw. pochwały społeczne (np. „Świetnie sobie poradziłeś”). Dziecko ma wtedy poczucie, że rodzic docenia jego wysiłek, a jednocześnie nie oczekuje za każdym razem czegoś w zamian.

3.      Doceniaj drobne osiągnięcia dziecka- dotyczy to szczególnie dzieci, którym nauka przychodzi z trudem i które potrzebują dużo czasu i dużo powtórzeń w celu utrwalenia jakiejś porcji wiedzy.

4.      Nie pozwól dziecku, aby mówiło o sobie źle- głosy takie jak: „i tak mi się nie uda” są wrogami sukcesu. My sami często nadajemy nieświadomie dzieciom etykietki i zapominamy, że one ograniczają nadzieję, marzenia i możliwości.

5.      Buduj w dziecku poczucie własnej wartości- zadaniem rodzica jest pomoc dziecku w znalezieniu mocnych stron: „Może nie jestem najlepszym uczniem, ale świetnie śpiewam (gram w piłkę/ gotuję/ pomagam innym)”. Jest to szczególnie ważne w okresie dojrzewania. Wiara we własne możliwości może zaprowadzić na sam szczyt, a jej brak powoduje utratę mnóstwa fantastycznych okazji do nauki, zabawy o poznania ciekawych ludzi.   

Zapewne zastanawiacie się Państwo, dlaczego w powyższych wskazówkach nie ma informacji stricte edukacyjnych. Jest to celowy zabieg, aby jeszcze bardziej uświadomić Rodzicom, że KLUCZEM DO SUKCESU JEST MIŁOŚĆ I AKCEPTACJA Najważniejszą sprawą w zakresie motywowania dzieci do nauki jest ich akceptacja przez Rodziców, bez względu na to, co dziecko umie i jak się zachowuje. Umiejętności i zachowania to odrębne kwestie. Dziecko, które jest obdarzone szacunkiem i miłością, z łatwością przyjmie punkt widzenia Rodzica. Jednocześnie nabierze wiary i pewności siebie, łatwiej pokona problemy i chętniej będzie stawiało czoła przeciwnościom.

Opracowała: A.W.

Zobacz pełną listę aktualności