Rozpoczęcie projektu

Projekt edukacyjny „TACY SAMI" rozpoczęty!

tacy sami

W poniedziałek 17 lutego 2014 r. odbyły się pierwsze zajęcia dla czternastu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 we Frysztaku w ramach projektu unijnego „TACY SAMI". Celem Projektu jest podniesienie jakości procesu edukacyjnego i wyników nauczania tych uczniów poprzez wprowadzenie Programu Rozwoju Szkoły, uwzględniającego szeroką ofertę zajęć terapeutycznych i edukacyjnych, który wpłynie na poprawę i rozwój kluczowych kompetencji edukacyjnych.

Jak już informowaliśmy w listopadzie, w projekcie zaplanowano wiele atrakcyjnych form wsparcia prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli i terapeutów. Przypominamy, że są to zajęcia zgrupowane w czterech następujących blokach:

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO - WYRÓWNAWCZE:

• Matematyka
  • Informatyka
  1. ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNO - WSPOMAGAJĄCO - KORYGUJĄCE:

Dogoterapia

• Terapia pedagogiczna
  • Terapia behawioralna
  • Terapia metodą Biofeedback
  • Logopedia
  • Program terapeutyczno-profilaktyczny
  • Metoda Integracji Sensorycznej
  • Warsztaty wokalno-instrumentalne
  • Arteterapia - plastyka
  1. ZAJĘCIA PROMUJĄCE ZDROWIE:
  • Promocja zdrowia
  1. POZASZKOLNE ZAJĘCIA EDUKACYJNE:
  • W ramach projektu wszyscy uczniowie wyjadą na trzy wycieczki.

Uczestnicy zostali wyłonieni w drodze rekrutacji, która była prowadzona w dniach 4 - 14 lutego 2014 r. Uczniowie biorą udział w minimum dwóch formach wsparcia (w zależności od potrzeb) - maksymalnie w pięciu.

Projekt finansowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki opiera się na indywidualnym podejściu do każdego ucznia. Bogata oferta zajęć edukacyjnych i terapeutycznych dostosowana jest do możliwości dzieci ze specyficznymi trudnościami, dzięki czemu uczniowie mogą zniwelować dotychczasowe braki nie tylko w nauce, ale także w zdrowiu psychofizycznym.

Ogółem wartość projektu to 151 639,49 złotych - w tym na ucznia przypada 10 831,39 złotych. Ani szkoła, ani powiat nie muszą angażować swoich środków finansowych, ponieważ wnoszą jedynie wkład niepieniężny w postaci udostępnienia sal do przeprowadzenia zajęć. Szkoła wzbogaci się dodatkowo o nowoczesny sprzęt dydaktyczno - terapeutyczny o łącznej wartości 24 999,17 złotych, w tym m.in.: laptop, drukarkę, program interaktywny oraz oprogramowanie do tablic interaktywnych, program multimedialny, maglownicę dużą do stymulacji układu prioproceptywnego, zestaw przeszkód dla psa, rejestrator twardo dyskowy, instrumenty proste, książki, gry edukacyjne, filmy, materiały piśmiennicze i plastyczne itp.

Nauczycielom i terapeutom udaje się stworzyć pozytywną i pełną entuzjazmu atmosferę. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w spotkaniach i z radością oczekują kolejnych zajęć. Wiadomo! Coś nowego, ciekawego. Oby tak dalej!

Projekt pn. „TACY SAMI" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych".

(Opr. A. D.)

Prezentacja z zajęć projektowych cz.1