PALMA WIELKANOCNA.

To jedno z najstarszych świąt w tradycji kościelnej. Mimo, że wiele dawnych obyczajów odeszło w zapomnienie, warto je znać. Uczniowie na zajęciach przyspasabiających do pracy oraz klasa VI OET na zajęciach z kreatywności wspólnymi siłami wykonały dwie palmy wielkanocne. Rąk do pracy było wiele, więc powstały okazałe palmy, które zgłoszone zostały do gminnego konkursu organizowanego przez GOK. Uczniowie zapoznali się z tradycją jak i symboliką elementów, z których wykonana jest palma. Ćwiczyli cierpliwość, dokładność i staranność wykonywanych elementów. Doskonalili techniki florystyczne. Palma wielkanocna dla polskiej kultury wciąż ma, bowiem ważne znaczenie. Palemki to znak odrodzenia. Poszczególne elementy dekoracji, jak też kolory, mają symboliczne znaczenie. Zieleń to oznaka nadzieli, fiolet - oczekiwania, czerwień - miłości, żółty - odrodzenia, siły. Korona wieńcząca palmę to znak Chrystusa Króla, a spływające z niej wstążki - łączą niebo z ziemią.
(Opr. A.G.)