Maj 2023

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI -MAJ

Miesiąc maj obfitował w różnego typu uroczystości patriotyczne, wydarzenia kulturalne, spotkania całych rodzin podczas zajęć otwartych i imprezach okolicznościowych na terenie naszego Ośrodka jak i poza jego granicami. Na zajęciach wykorzystywano głównie sprzęt nagłaśniający wraz z akcesoriami. Uczniowie wykonywali ćwiczenia wzmacniająco - rozciągające, nabywali umiejętności ruchowych przy muzyce, kształtowali umiejętność występu na scenie, śpiewu przed mikrofonem, poprawiali dykcję i modulację głosu podczas występów artystycznych. Rozwijali tym samym swoje ukryte talenty i zainteresowania, wyrażali swoje emocje, uczyli się jak radzić sobie z tremą i stresem, aż w końcu poznawali tajniki zawodów takich jak: aktor, piosenkarz, operator kamery, dźwiękowiec, choreograf, kostiumolog, scenarzysta. Wszystkie działania i inicjatywy takie jak : apel patriotyczny, Wieczór poezji, Dzień Seniora, Dzień Mamy, Dzień Rodziny, Piknik Rodzinny zostały udokumentowane fotograficznie i filmowo dzięki aparatowi fotograficznemu zakupionemu ze środków Projektu Laboratoria Przyszłości. Materiały te są udostępnione na stronie Ośrodka oraz Facebooku.

202306pf

1202306pf

Podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej i zajęć dydaktyczno - wyrównawczych uczniowie wykorzystują pomoce zakupione w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości, ucząc się poprzez zabawę z pieskiem Fafikiem. Uczniowie w przyjazny sposób rozwijają swoje umiejętności i nabywają nową wiedzę dotyczącą współpracy w grupie, usprawniają spostrzeganie wzrokowe i słuchowe oraz uczą się dzielenia małym pupilem a także cierpliwości przy oczekiwaniu na swoją kolej wykonywania zadania.

220306pf

3202306pf

Wyjątkowe, kolorowe elementy wspierają uczniów w nauce przedmiotów STEAM, zwłaszcza w poznawaniu zasad fizyki. Zestawy nie zawierają elektroniki, dzięki czemu uczniowie skupiają się na eksperymentowaniu z mechaniką: koła zębate, przekładnie, ciężarki i żagle pomagają zrozumieć podstawowe prawa fizyki dzięki zabawie. Wiedza ta łączy się bezpośrednio z matematyką (mierzenie odległości, ważenie obiektów) i umiejętnością pracy w grupie.

4202306pf

520306pf

Wykorzystanie pomocy urządzeń technicznych jak i kosztownego materiału wpływa korzystnie na atrakcyjność zajęć, zaangażowanie i kreatywność uczniów, oraz pozwala na lepsze zrozumienia trudnych zagadnień. Materiały pozyskane w ramach programu Laboratoria Przyszłości były przydatne podczas potyczek konkursowych. W ramach Ośrodkowego tygodnia kariery zawodowej, w pracowni stolarskiej Ośrodka, został przeprowadzony Szkolny konkurs techniczny „Mistrz techniki". Tematem prac konkursowych były „pojazdy z drewna". Uczniowie takie wymyślne pojazdy samodzielnie zaprojektowali i wykonali z dostępnych materiałów drzewnych, przy użyciu maszyn i urządzeń stolarskich oraz narzędzi do obróbki ręcznej, a wszystko to działo się jeszcze w określonym czasie.

Ten nowoczesny sprzęt uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.