Wrzesień 2022

WRZESIEŃ - PIERWSZE LEKCJE
Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU ZAKUPIONEGO W RAMACH PROGRAMU „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI"

logolp2022

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in. specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz sprzęty elektroniczne wraz z akcesoriami czy też zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, które, bez wątpienia, przysłużą się uczniom w pracowniach informatycznych, szczególnie na ciekawych zajęciach związanych
z robotyką, programowaniem czy drukiem 3D. Dostęp do tego rodzaju sprzętu poszerza działania szkoły o rozwój kompetencji kluczowych, związanych z wykorzystaniem technologii, czy optymalizacją własnej pracy i nauki w oparciu o nowoczesne technologie. W miesiącu wrześniu dużo czasu poświęcono na zapoznanie się z użytkowaniem nowego sprzętu, odbyły się pierwsze instruktaże stanowiskowe. Uczniowie wykonali pierwsze próby druku 3D.  Z szerokiej bazy modeli został wybrany klocek - ceownik i sześcienna kostka do gry. Uczniowie byli zafascynowani procesem drukowania. Z zaciekawieniem obserwowali jak warstwa po warstwie powstaje przedmiot. Druk 3D pomaga zrozumieć tajniki trójwymiarowej przestrzeni, wpływa pozytywnie na rozwój uczniów pobudzając ich wyobraźnię i postrzeganie rzeczywistości. Uczniowie dowiedzieli się również, do czego używane są drukarki 3D, np. w medycynie, modzie, jubilerstwie, okulistyce, a nawet w budownictwie.

Nasi podopieczni zaprzyjaźnili się również z nowym pomocnikiem, który wzbudza szczególne zainteresowanie wśród młodszych uczniów. Fafik -  to interaktywny piesek, który potrafi śpiewać i opowiada bajki. Sterowany jest za pomocą pilota (zegarka), który możemy założyć na rękę i mieć go ciągle przy sobie. Szczeniaczek porusza głową, potrafi się obracać, tak jak to robią prawdziwe zwierzaki. Może jeździć do przodu i do tyłu. Uczniowie, dzięki jego pomocy, mogli na lekcjach spróbować swoich pierwszych sił w programowaniu. Fafik uczył zasad przechodzenia przez drogę, pomagał w określaniu kierunków i doskonalił z uczniami orientację przestrzenną.

1202210lpw9

202210lpw9

2202210lpw9

Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu oraz dźwięku (np. słuchawki studyjne, statyw, mikrofon nagłowny i kierunkowy z akcesoriami, nagłośnienie, oprogramowanie do edycji, montażu i tworzenia materiałów wideo, a także kamera cyfrowa i aparat cyfrowy, oświetlenie do realizacji nagrań, stanowią solidny warsztat techniczny dla tworzenia i dokumentowania aktywnego uczestniczenia naszych uczniów w różnych formach życia społecznego i wyrazu twórczego. Uczniowie na zajęciach z wykorzystaniem tego sprzętu mogą rozwijać swoje umiejętności związane z twórczym i kreatywnym wykorzystaniem urządzeń audiowizualnych. Dokumentowanie artystycznych działań szkoły zostanie poszerzone o rozwój kompetencji technicznych (montaż, obróbka filmów i zdjęć), które zamieszczane są na stronie w zakładce Galeria filmowa i Facebooku szkoły. Narzędzia zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości wspierają pracę na zajęciach takich jak: muzyka, funkcjonowanie osobiste i społeczne, gdzie realizuje się takie cele jak: doskonalenie umiejętności korzystania z wspierających lub alternatywnych metod komunikacji społecznych. Zakupiony sprzęt służy to tworzenia dzieł o charakterze informacyjnym i artystycznym, ale też  informatycznych takich jak publikacja cyfrowa, a tym samym do promocji naszej placówki. W miesiącu wrześniu takimi wydarzeniami, podczas których wykorzystano sprzęt rejestrujący oraz dźwiękowy były takie wydarzenia jak: rozpoczęcie roku szkolnego, Olimpiada Sportowa „Wyżej, Szybciej, Mocniej", Tydzień szczęścia w szkole 2022.

3202210lpw9

6202210lpw9

4202210lpw9

Sprzęt gospodarstwa domowego taki jak: maszyny do szycia, wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne (np. dłuta, gwoździe, wiertła), narzędzia do obróbki drewna (np. szlifierka stołowa z akcesoriami, akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, wiertarka stołowa kolumnowa), wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej/technicznej przysłużą się uczestnikom pracowni technicznej. Uczniowie podczas zajęć rozwijają swoje umiejętności techniczne, kreatywne i manualne, związane z optymalnym wykorzystaniem maszyn i narzędzi, wraz z naciskiem na zachowanie zasad BHP. Zajęcia prowadzone w ramach pracowni techniczno - plastycznej, jak i przysposabiającej do pracy poprzez wykorzystanie nowych narzędzi prowadzone są w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający rozwijaniu zainteresowań i umiejętności praktycznych. Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz  praktycznych umiejętności przez uczniów. Laboratoria przyszłości to Program, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Zakupiony w ramach projektu sprzęt odpowiada potrzebom naszej   szkoły i będzie wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych - do realizacji podstawy programowej, na zajęciach dodatkowych oraz  w kołach zainteresowań.

(Opr. A. G.)

72022lpw9