Oferta edukacyjna na rok  szkolny 2023/2024

Logo SOSW Frysztak

W kolejnym roku szkolnym Ośrodek nasz prowadzić będzie zajęcia rewalidacyjne i dydaktyczno - wychowawcze na następujących szczeblach:

I. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci - specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci wykazujących rozmaite zaburzenia rozwoju, w tym zaburzenia sprzężone - od urodzenia do czasu rozpoczęcia nauki w szkole.
Warunkiem zakwalifikowania dziecka na zajęcia jest posiadanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

II. Przedszkole Specjalne - nauczanie przedszkolne dzieci z różnorodnymi zaburzeniami rozwojowymi w wieku od 3 r. ż. (a w szczególnie uzasadnionych przypadkach od 2,5 r. ż.) do 9 r.ż.
Uwaga: dzieci są objęte w ramach pobytu w przedszkolu specjalistycznymi zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju.

III. Szkoła Podstawowa Specjalna (klasy I - VIII).
W bieżącym roku szkolnym w ramach szkoły podstawowej funkcjonują klasy od I do VIII.

• klasa dla dzieci z zaburzeniami autystycznymi w normie intelektualnej,
  • klasy I-VIII - dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, w tym ze sprzężeniami,
  • klasy I-VIII - dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

IV. Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i ze sprzężoną niepełnosprawnością oraz młodzieży w normie intelektualnej z autyzmem lub Zespołem Aspergera. Kształcenie trwa 3 lata.
W ramach szkoły branżowej w bieżącym roku szkolnym funkcjonują:
→ klasa I Branżowa Szkoła Specjalna - kształcąca w zawodach: kucharz, pracownik pomocniczy stolarza
→ klasa II

→ klasy III Branżowa Szkoła Specjalna - kształcąca w zawodach: cukiernik, stolarz

V. Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy - kształcąca młodzież  niepełnosprawną intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, w tym młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz młodzież w normie intelektualnej z autyzmem lub Zespołem Aspergera. Kształcenie trwa w niej trzy lata.

Wychowankowie naszego Ośrodka objęci są na terenie placówki szeroką gamą zajęć rewalidacyjnych. Są to zajęcia:

• terapii pedagogicznej,
  • metodą Tomatisa,
  • EEG Biofeedback,
  • logopedyczne,
  • socjoterapia,
  • rozwijające umiejętności społeczne,
  • rozwijające umiejętności komunikacyjne,
  • zajęcia psychostymulujące rozwój ucznia,
  • rehabilitacji ruchowej,
  • integracji sensorycznej,
  • muzykoterapii,
  • ergoterapii,
  • agroterapii,
  • dogoterapii,
  • arteterapii,i
  • terapii psychologicznej,
  • zajęcia z pedagogiem.

Ponadto na terenie placówki prowadzone są liczne kółka zainteresowań obejmujące różnorodne obszary działalności:

• tańca ludowego,
  • ekologiczne,
  • sportowe,
  • origami,
  • rowerowe,
  • szachowe,
  • turystyczno - fotograficzne,
  • filmowe,
  • kulturystyczne.

Dzięki udziałowi w poszczególnych sekcjach wychowankowie mają możliwość rozwijania indywidualnych zainteresowań dzieci i młodzieży zgodnie z osobistymi predyspozycjami i preferencjami.

Na każdym etapie edukacyjnym kształcenie może być przedłużone o 2 lata.
Wychowanek może uczyć się w placówce do końca roku szkolnego, w którym kończy 24 rok życia.