Wrzesień - październik 2023

WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK 2023

We wrześniu oraz październiku w nowym roku szkolnym  2023/2024 w naszej  Szkole  realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

W ramach realizowanego od września 2022 roku w naszej szkole projektu Laboratoria Przyszłości, uczniowie przebywający na zajęciach informatycznych i technicznych systematycznie korzystają z zajęć w Pracowni Robotyki. Zestawy elementów wykorzystywanych przy tworzeniu nowych rozwiązań i układów umożliwiają dzieciom rozwijanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności konstrukcyjnych oraz logicznego myślenia. Bardzo ważnym aspektem tych zajęć jest współpraca w grupie oraz wspólne rozwiązywanie problemów podczas procesu tworzenia. Konstrukcje powstają według określonej instrukcji, następnie są programowane, aby wykonać określone zadanie. Efekty pracy wywołują szeroki uśmiech na twarzach naszych małych inżynierów, zachęcając ich tym samym do budowania coraz to trudniejszych modeli. Jest to praktyczne zdobywanie umiejętności poprzez zabawę i próbowanie nowych rozwiązań.

Uczniowie klas ósmych pracują w programie Tinkercad projektują wydruki 3d. Po wykonanej pracy, efekty swoich wysiłków po wydrukowaniu na drukarce 3d otrzymują na pamiątkę. Ciekawym pomysłem i bardzo popularnym w tych czasach, są wydruki breloczków, przypinek z własnym imieniem. Wzbudzają one duże zainteresowanie podczas ich graficznego tworzenia oraz ekscytację, kiedy projekty są realizowane w drukarce 3D. Cały proces jest trochę zawiły, ale z pomocą przeszkolonego nauczyciela, pierwsze próby zachęcają do dalszego działania.

Dodatkowo, już pierwszego dnia szkoły jak i podczas Uroczystości 250 -lecia powstania Komisji Edukacji Narodowej, zakupiony sprzęt w ramach Projektu Laboratoria Przyszłości wykorzystano do nagrywania, zmontowania a także użyty był podczas przygotowanych montaży słowno -muzycznych. Gotowe nagranie można powtórnie odtworzyć na stronie internetowej Szkoły.