Wycieczka do Zakładu Stolarskiego ASPROD we Frysztaku

W dniu 11.05.2023r. uczniowie klasy II Branżowej Szkoły I Stopnia, kształcący się w zawodzie stolarz oraz klasy I kształcący się w zawodzie pracownik pomocniczy stolarza, udali się na wycieczkę zorganizowaną przez panów Jarosława Ziobrowskiego i Mirosława Wójcika do Zakładu Stolarskiego ASPROD we Frysztaku. Za zgodą kierownika zakładu, pana Antoniego Górnickiego, uczniowie zostali przyjęci przez mistrza zmianowego pana Janusza Jamrozika, który oprowadził ich po całym zakładzie i opowiedział jak przebiega proces technologiczny w zakładzie stolarskim. Pan Janusz umożliwił naszym uczniom, obserwację obrabiarek i urządzeń używanych w zakładach stolarskich podczas pracy. Uczniowie mogli zaobserwować przebieg całego procesu technologicznego od składu tarcicy poprzez suszenie w suszarniach, obróbkę wstępną gdzie tarcica jest wstępnie piłowana oraz strugana i klejona. Następnym działem zakładu był dział obróbki zasadniczej, w którym elementy są piłowane na dokładne wymiary oraz frezowane i wiercone. Kolejnymi działami była lakiernia oraz pakowanie wyrobów, w tych działach uczniowie mogli zobaczyć natryskowe lakierowanie elementów w kabinach lakierniczych i pakowanie gotowych wyrobów. Pan Janusz szczegółowo opowiedział uczniom ile operacji przy użyciu maszyn i urządzeń musi zostać wykonanych, aby z surowej tarcicy uzyskać gotowy wyrób z drewna.

(Opr. J.Z.)