WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA I MARKOWEJ

Większość uczestników wycieczki, po raz pierwszy miała okazję zobaczyć „serce" tego miasta - Zamek Potockich - jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Podczas naszej wyprawy zwiedziliśmy pięknie urządzone wnętrza I piętra i niedawno udostępnionego dla zwiedzających II piętra Zamku, a także Łaźnie Rzymskie oraz interesującą, bogatą kolekcję pojazdów konnych. Mogliśmy również podziwiać malowniczy, stary park w stylu angielskim otoczony licznymi pawilonami i zabudowaniami gospodarczymi, związanymi w przeszłości z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Po smacznym obiedzie w restauracji „Vis a vis" Zamku, przeszliśmy spacerem przez park przyzamkowy, aby podziwiać tzw. Storczykarnię - mini ogród botaniczny z bujną egzotyczną roślinnością. Następnie udaliśmy się do oddalonej 9 km od Łańcuta - Markowej. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy, było Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. błogosławionej Rodziny Ulmów. Pani przewodnik oprowadziła nas po tym miejscu, w sposób obrazowy i przejmujący opowiadając o wspólnym życiu Żydów i Polaków przed wojną oraz o tragicznym losie, jaki zgotowali naszym narodom Niemcy podczas okupacji.Podkreśliła bohaterstwo Polaków, którzy nie wahali się, mimo świadomości zagrożenia życia, udzielać pomocy nie tylko swoim żydowskim sąsiadom i przyjaciołom, ale również nieznajomym osobom. Wspomniała także o polskich kolaborantach, którzy brali udział w mordowaniu Żydów i Polaków, informując wrogów o rodzinach, które ich ukrywały. Przekazując młodzieży fakty z historii podkreślała jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka, bezinteresowna pomoc i wzajemne przebaczenie. Kończąc spotkanie podziękowała uczniom za skupienie i uważne słuchanie, podkreśliła, że rzadko spotyka tak zdyscyplinowane grupy. Pełen wrażeń dzień zakończył się szczęśliwym powrotem do Frysztaka.
Opr. R.G.G.