„Bez pracy nie ma kołaczy”.

Uczniowie wysłuchali bajki o mądrej i pracowitej kurce, która przypadkiem znajduje kilka ziaren zboża. Sama je wysiewa, ścina, mieli, robi ciasto i piecze chleb. Mimo, iż nikt jej nie pomógł, kurka dzieli się z głodnymi przyjaciółmi (kaczką, kotem i świnką) swoim wypiekiem. Przez swoją mądrość i postawę mobilizuje swoich przyjaciół do wspólnej pracy. Kolejnym punktem była pogadanka na temat wysłuchanej bajki. Następnie omówiliśmy historyjkę obrazkową „Jak powstaje chleb?”. Uczniowie dowiedzieli się też jakie zawody są niezbędne przy produkcji i transporcie chleba. Kolejnym zadaniem było rozpoznawanie i nazywanie podstawowych zbóż. Spotkanie zakończyliśmy zabawą ruchową „Mało nas, mało nas do pieczenia chleba”.
Następnego dnia uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Samodzielnie przygotowali i upiekli zdrowy chleb z ziarnami (słonecznik, pestki dyni, płatki owsiane, mak). Po skończeniu pracy uczniowie z wielkim apetytem kosztowali świeżo upieczonego chleba. Spotkanie warsztatowe przyniosło naszym małym „piekarzom” wiele radości i satysfakcji.
Uczestnicy dowiedzieli się przede wszystkim, że należy ciężko pracować, aby osiągnąć upragniony cel. Bardzo dziękuję wszystkim za aktywny udział. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.
(Opr. R. R.)