Integracyjne spotkanie pod drzewem

Integracyjne spotkanie pod drzewem

Dnia 10 kwietnia pod naszym drzewem już od samego rana trwały intensywne przygotowania młodych aktorów ze szkoły podstawowej i starszych ze szkół zawodowych. Najpierw pojawiły się plany ustawienia w odpowiednim miejscu scenografii, później przy pomocy nauczyciela zniesiono ze strychu wszelkie potrzebne rekwizyty, wykonane przez uczniów klasy II Gimnazjum w ramach projektu „W magicznym świecie baśni Braci Grimm". Powstał młyn, zamek i skały - wszystko stanowiło tło do mającego się odbyć przedstawienia. Tym razem to właśnie starsi uczniowie chcieli młodszym kolegom i koleżankom z przedszkola i OET- ów opowiedzieć mądrą i pouczającą „Baśń o pewnym skrzacie".

Gdy wszyscy zgromadzili się już wokół drzewa - przedstawienie się rozpoczęło. Widzowie byli świadkami tego, jak piękna młynareczka z pomocą skrzata, wyczarowała ze słomy złoto, a także zdobyła miłość uczciwego królewicza. Dowiedzieli się także tego, że nie warto być zbyt pewnym siebie i zarozumiałym. Międzyczasie główna bohaterka śpiewała, narrator wraz ze skrzatem tańczył, a na koniec wszyscy usłyszeli morał:

„Dobrze jest być w życiu śmiałym, ale nie zarozumiałym. Kłamać nigdy nie należy, ale w prawdę warto wierzyć. Losu swego bądź kowalem i złych rzeczy nie rób wcale"

Jak to bywa w baśniach, dobro zwyciężyło - „oczywista cudowność" pozwoliła przenieść się w magiczny świat w rzeczywistym czasie i połączyć to, co cudowne i nierealne (skrzat i jego zdolność przemieniania w złoto) z tym, co prawdziwe i realnie namacalne (potęga prawdy i miłości, dostępnymi dla każdego, kto dobrze szuka).

Dziękujemy aktorom za ich odwagę sceniczną: Natalii Zaleskiej, Barbarze Marmol, Klaudii Bołdyzer, Mikołajowi Kierasiowi, Mariuszowi Kani, Mateuszowi Papudze. I liczymy na to, że wystąpią u nas ponownie z nowym repertuarem.

(opr. E.S.)