Rymanów Zdrój

W dniach 29-31 maja  2019 roku został zorganizowany wyjazd motywacyjno - integracyjny dla dzieci i  rodziców. Naszą bazę stanowił hotel przy Zakładzie Aktywności Zawodowej w Ryanowie Zdroju.

Przyjazd autokaru, pakowanie, dużo pytań, emocji, oczekiwań i niepewności... Pani Dyrektor przywitała wszystkich uczestników wycieczki i przedstawiła program wyjazdu. Zaplanowała również swój udział w przewidzianych na środę punktach.

Już  pierwszy dzień obfitował w wiele atrakcji, takich jak zwiedzanie krośnieńskiego rynku, połączone z degustacją lodów, oglądanie malowidła 3D w Centrum Dziedzictwa Szkła. Dużym przeżyciem dla dzieci był  wjazd ruchomymi schodami na rynek. Kolejne przyjemne chwile uczestnicy spędzili na basenie, gdzie uśmiechom i zabawom nie było końca.

Po przyjeździe na miejsce czekały nas kolejne atrakcje. Po zjedzonej kolacji, wszyscy spędziliśmy przyjemnie czas na wspólnym śpiewaniu piosenek.  Nasz "Sławomir" czarował grą na akordeonie, a p. Justyna organizowała zabawy taneczne, co skutkowało dużą ilością uśmiechu, wzmacniało pozytywną energię i chęcią do zabawy. Dobry nastrój udzielił się również rodzicom oraz p. Uli, Andrzejowi i Arturowi, którzy szybko podłączyli się do wspólnej zabawy i wpierali w jej prowadzeniu p. Justynę. Wieczór zakończył się na wspólnym grillowaniu, które z racji pogody musiało zostać przeniesione pod dach.

Drugi dzień wypełniony był warsztatami prowadzonymi przez specjalistów z naszego Ośrodka. Rodzice mieli okazję udoskonalić swoje umiejętności wychowawcze, a także zgłębić wiedzę na temat rozwoju dziecka. Przewidziany był również czas na indywidualne konsultacje z prowadzącymi zajęcia (psychologami: E. Gierlach, M. Miga - Tokarska, L. Myćka oraz fizjoterapeutami:  P. Dulińskim, W. Piechowiakiem). Dzieci w tym czasie miały możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Po obiedzie wychowankowie wspólnie z rodzimi mogli spędzić czas w wybrany przez siebie sposób. Popołudniowe zajęcia prowadzone przez A. Gierę, P. Tęcza, A. Grelę, M. Papugę dały dzieciom możliwość swobodnej ekspresji ruchu, doświadczania zmysłów w koordynacji wzrokowo - ruchowej. Dopełnieniem były zajęcia z ruchu rozwijającego W. Scherborne, prowadzone przez  W. Stadnicką - Pałys. Na zakończenie dnia dzieci brały udział w bajkoterapii, prowadzonej przez R. Górę - Golowską i Elżbietę Szymkowicz.

W trakcie trwania zajęć dla dzieci, rodzice mieli okazję zintegrować się przy kawie, wspólnych rozmowach i wymianie doświadczeń.

Niespodziewanym wydarzeniem był fałszywy alarm przeciwpożarowy i przyjazd państwowej straży pożarnej. Wielokrotne ćwiczenia ewakuacyjne na terenie naszego Ośrodka pomogły w sprawnej i spokojnej ewakuacji, czym nasza młodzież zyskała uznanie wśród strażaków i administratora budynku.

Mimo silnych wrażeń i emocji dzień bardzo pozytywnie zapadł w pamięć wszystkich uczestników.

Trzeci dzień powitał nas pięknym słońcem, które było zapowiedzą kolejnego udanego dnia. Rodzice wraz z dziećmi spędzili czas na spacerach po parku zdrojowym. Przyjazd autokaru, a w nim P. Lasoty, S. Szopy i W. Garbackiego, oznaczał, że zbliża się czas wyjazdu.

Wspólnie spędzony czas mocno zintegrował grupę, pogłębił relacje między uczestnikami. Myśl nieuchronnego powrotu do codzienności osładzała wizyta w fabryce czekolady.

Powrotna droga wiodła przez piękne okolice Czarnorzeckiego Parku Krajobrazowego. Dzieci mogły podziwiać piękne widoki, rozciągające się na Kotlinę Krośnieńską.

Wyjazd był sfinansowany głównie ze środków otrzymanych z programu Familiada z TVP 2 oraz ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością "Jest taka sprawa".

Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo serdecznie dziękuję za miło spędzony czas, który na długo pozostanie w pamięci każdego z nas.

(Opr. J.J)