Wigilia w SOSW Frysztak

„Podzielić się opłatkiem,

powiedz mi, co to znaczy?

To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

Przy wigilijnym stole

niech obcy gość zasiędzie.

W twoim rodzinnym kole -

przy opłatku, kolędzie."

Mieczysława Buczkowska ,,Przy wigilii''

ucdlzv1475999183958

W polskiej tradycji wigilia ma szczególny charakter. Łacińska nazwa vigiliae, oznaczająca zwyczaj nocnych czuwań, czy też straży nocnych, przyjęta  została przez kościół katolicki na oznaczenie wieczoru poprzedzającego ważne święto kościelne, zwłaszcza Boże Narodzenie.

Z nastrojem wigilijnym - czuwaniem przed narodzinami Zbawiciela - wiążą się specyficzne obyczaje: wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie, dzielenie się opłatkiem podczas składania sobie życzeń światecznych przy choince, spożywanie określonych potraw.

15 grudnia w naszym Ośrodku nadszedł ten magiczny czas świąteczny trochę wcześniej. Staliśmy się w ten wyjatkowy wieczór jedną rodziną z naszymi wychowankami, ich rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Aura ciepła i serdeczności, radosnego oczekiwania otaczała wszystkich przybyłych.

Aby powstała wieczerza wigilijna potrzeba było wielu przygotowań: zaproszenia, dekoracje, przedstawienie, liczne dania. Przez dłuższy czas młodsi wychowankowie Ośrodka - uczniowie I-III SP oraz I-VI OET (pod opieką Pań wychowawczyń) - brali udział w próbach, aby jak najpiękniej przedstawić historię narodzin Jezusa. Nie obyło się bez wzruszeń. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem Pani Wioletty Petki Grygiel - z dobrym koordynatorem udało się rozdzielić poszczególne zadania dużej liczbie osób, które pomagały w organizacji przedstawienia. Trzeba było też wszystkiego przypilnować. O stroje sceniczne zadbała Pani Aurelia Pietruszka - nasza niezastąpiona krawcowa :) Wystrój sali w kolorystyce bieli śniegu wykonali Panowie: Jarek, Paweł i Mirek. Pozostałe dekoracje zawdzięczamy Pani Marcie Kawie.

O godz. 1700 Pani Dyrektor Agata Wyciślak przywitała wszystkich przybyłych gości i przedstawienie mogło się rozpocząć. Z głośników popłynęły dźwięki pastorałek. Dzięki naszym uczniom wysłuchaliśmy historii Józefa (Huberta) i Maryji (Oli), wędrowaliśmy przez wyludnione drogi i próbowaliśmy znaleźć nocleg. Aż w końcu byliśmy świadkami narodzin Jezusa, zobaczyliśmy trzech króli, aniołów i pasterzy. Dużo się działo na scenie, ale także w sercach i myślach każdego z nas.

Po błogosławieństwie ks.dziekana B. Bogaczewicza wszyscy obecni mogli połamać się opłatkiem. Zewsząd dawało się słyszeć płynące życzenia zdrowia, szczęścia, spełnienienia marzeń... Wraz z rodzicami, nauczycielami, wychowawcami i uczniami zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy, którą przygotowały Panie kucharki i Pan kucharz. Syci i zadowoleni z otaczającego nas towarzystwa, wysłuchaliśmy koncertu kolęd i pastorałek, w wykonaniu naszego chóru szkolnego. I niestety przyszła pora się rozstać - spotkanie pełne pozytywnych emocji wprowadziło nas w klimat przedświąteczny, dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i wzruszeń.

(Opr. E.S.)