Bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze

girl-1064658_1280_small

Komputer dla każdego z nas jest niezwykle ważny i pomocny. Praktycznie w każdym domu go znajdziemy. Komputer używamy do pracy, ale
i do zabawy, w tym do gier, oglądania filmów, komunikowania się z innymi.
W tym drugim przypadku, często zapominamy o naszym zdrowiu, grając, oglądając filmy wiele godzin dziennie.

Sytuacje takie mają wpływ na wiele problemów zdrowotnych, takich jak pogorszenie wzroku, czy wady postawy. A jak wiadomo dużo lepiej jest zapobiegać tego typu problemom, niż je rozwiązywać. Zapobieganie nie jest wcale takie trudne, wystarczy pamiętać o paru zasadach:

1.Stanowisko pracy.

Monitor naszego komputera powinien być ustawiony w odległości 45-70 cm od naszych oczu. Powinniśmy także mieć tak ustawione biurko, krzesło
i klawiaturę, aby nie nadwyrężać bez potrzeby mięśni i żebyśmy nie byli bardzo zgarbieni.

2.Zabezpieczenie warunków zdrowotnych.

Zawsze podczas pracy z komputerem pamiętaj o przerwie. Po godzinie korzystania z komputera, zrób 10 minut przerwy.

3.Oświetlenie.

Światło słoneczne nie powinno padać wprost na monitor, bo odbite światło jest szkodliwe dla naszych oczu. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie monitora na tle okna, lub zasłonięcie go. Gdy już nie ma słońca powinniśmy zapalić światło lub lampkę na biurku. Szkodliwe jest siedzenie tylko przy świetle monitora, bo jest to ogromny kontrast i oczy bardzo szybko się męczą.

PAMIĘTAJMY!

Najmłodsze dzieci - poniżej 2 roku życia - powinny mieć minimalny kontakt
z komputerem, tabletem lub nie mieć go wcale. Dzieci od 2 do 5 roku życia powinny spędzać przed komputerem nie więcej niż godzinę dziennie. Jeżeli chodzi o pociechy w wieku 5-8 lat, wskazana jest godzina dziennie gier komputerowych. Dziecko powyżej 8 roku życia może spędzać przed komputerem maksymalnie 2 godziny.

Zachęcam do zapoznania się z informacjami dotyczącymi klasyfikacji gier zawartych na stronie https://pegi.info/pl

(Opr. P.B)